PA REGION 4 PTA REFLECTIONS WINNER’S LIST 2016-2017

VISUAL ARTS

Primary

1st – Emma Rose Belchick – Stewartsville

2nd – Cara Jones – Pleasant Valley

3rd – Myla McCabe – Stewartsville

Intermediate

1st – Shaurya Gulati – Kiski Area South Primary (KASP)

2nd – Evan Gribar – Hahntown

3rd – Alaunna Malek – Ringgold Elementary School South (RESS)

Middle

1st – Elizabeth I. Syzmanski – Hillcrest

2nd – Carley Dipaolo – Norwin MS

3rd – Mia Falbo – McMurray

High School

1st – Ava Corry Roberts – Peters Township HS

2nd – Cassandra Tomlin – Peters Township HS

3rd – Sara Marie Simko – Peters Township HS

 

PHOTOGRAPHY

Primary

1st – Dane McMillon – Pleasant Valley

2nd – Delaney Ploskunak – Bon Air

3rd – Ainsley DeFlitch – Stewartsville

Intermediate

1st – Keiran Moorhead – McMurray

2nd – Valin Morrison – Hillcrest

3rd – Ella Andeits – Pleasant Valley

Middle

1st – Josephine Margaret Toth – Norwin MS

2nd – Maddie Mackay – Peters Township MS

3rd – Wyatt Walker – Peters Township MS

High School

1st – Mary Albert (“Make”)– Peters Township HS

2nd – Mary Albert (“Sea Gulls”) – Peters Township HS

3rd – Evan Telban – Peters Township HS

 

FILM

Primary

1st - Lindsey Damon – Pleasant Valley

2nd – Nevaeh Cummings – Hahntown

3rd – Delaney Kepple – Amos K. Hutchinson

Intermediate

1st - Gavin Nolan – Bower Hill

2nd - Grace Fleckenstein – Sheridan Terrace

3rd – Maddie Joyce – Kiski Area South Primary

Middle

1st – Michael Hsieh (“My Basketball Story”) – McMurray

2nd – Michael Hsieh (“Framing the Future”) – McMurray

3rd – Lane Fischer – Norwin MS

High School

1st – Ethan Campion – Peters Township HS

2nd – Nora O’Toole (“This is My Story.  This is My Passion”)– Peters Township HS

3rd – Nora O’Toole(“This is My Story.  This is My Mission”) – Peters Township HS

 

 

DANCE

Primary

1st – Nevaeh Cummings – Hahntown

2nd – Samantha Small – Bower Hill

3rd – Julia Anderson – Pleasant Valley

Intermediate

1st – Leah Capsambelis – Stewart

2nd – Grace Junker – Hillcrest

3rd – Courtney Shilling – McMurray

Middle

1st – Jaycie Greenawalt – Norwin MS

2nd – Mia Falbo – McMurray

3rd – Adisyn Moorhead – McMurray

High School (no entries)

 

 

MUSIC

Primary

1st – Will Little – Stewartsville

2nd – Noelle Chenever – Bower Hill

3rd – Andrew Aloise – Pleasant Valley

Intermediate

1st – Haley Swauger – Stewart

2nd – Weston Aloise – McMurray

3rd – Nicholas Jeremiah Cormas – Hillcrest

Middle

1st – Carson J. Petras – Hillcrest

2nd – Michael Hsieh – McMurray

3rd – Wyatt Tune – Peters Township MS

High School

1st – Cindy Hsieh – Peters Township HS

 

LITERATURE

Primary

1st – Oriana Thomas – Bower Hill

2nd – Ava Delaney Bobby – Sunset Valley

3rd – Jonathan Bodnar – Pleasant Valley

Intermediate

1st – Courtney Shilling – McMurray

2nd -  Zachary Byers – McMurray

3rd – Kaitlyn Strine – McMurray

Middle

1st – Julia Shavel – Hillcrest

2nd – Vienna Nolan – Peters Township MS

3rd – Caitlin Grabowski – Peters Township MS

High School

1st – Shruthi Shivkumar (“The Way She Walks”)– Peters Township HS

2nd – Julianna Chen – Peters Township HS

3rd – Shruthi Shivkumar 
CLOSE